جمهوری اسلامی ایران کشوری است که در منطقه جغرافیایی آسیب پذیر قرار دارد. جغرافیای ایران، همواره در معرض بلایای طبیعی و آسیب های ناشی از حوادث غیر مترقبه بوده است. تاریخ ایران، حوادث گوناگونی مانند زلزله، سیل، تندبادهای شدید و … به خود دیده است و آسیب های وارده منجربه خسارات بزرگی شده اند که جبران آن نیاز به زمان و هزینه های سنگینی داشته است.

با نگاهی عمیق به حوادث رخ داده در ایران، می توان یک نقطه بسیار پر رنگ را مشاهده نمود. این نقطه پررنگ، حضور، همدلی و مشارکت مردم در عمران و آبادانی مناطق آسیب دیده پس از وقوع حوادث بوده است.

در آبان ماه ۱۳۹۶ با وقوع حادثه غم انگیز زلزله در مناطق مختلف استان کرمانشاه با محوریت کانونی سرپل ذهاب، حضور شایسته مردم و مشارکت های عمومی آنان را در جوانب مختلف امدادرسانی مشاهده کردیم. نقش مردم و کمک های انفرادی و گروهی آنان بسیار ارزنده و قابل تحسین بود.

در آخرین اتفاق، حادثه دلخراش وقوع سیل در چند استان کشور مانند خوزستان، گلستان، لرستان، شیراز و … مردم غیور نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با روحیه جهادی و انقلابی خود با پیروی از دستورات دین مبین اسلام به کمک مردم آسیب دیده ناشی از سیل پرداختند. در این میان با عنایت به دستور مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و به طبع آن سازمان بسیج مستضعفین حضور خود را بیش از پیش در شرایط بحرانی نشان دادند.

در امدادرسانی های اخیر نقاط ضعف و مشکلاتی از قبیل عدم وجود سامانه هایی برای ساماندهی خیرین و گروه های جهادی برای ارائه خدمت به مردم آسیب دیده ناشی از بلایای طبیعی، عدم پوشش دهی نیازمندیهای مردم در شرایط بحران و عدم ارائه گزارش های شفاف از مراحل اخذ کمک های مردمی و خیرین در مصارف هزینه های صورت گرفته کاملا محسوس بوده است.

سامانه عمران اجتماعی حسب دستور و ابلاغ سازمان بسیج و بنیاد تعاون با هدف طراحی سامانه ای یکپارچه برای ساماندهی نیازمندیهای مردم آسیب دیده و ایجاد بستری امن و مورد اطمینان برای خیرین و آحاد مردم کشور برای اهداء کمک های نقدی و غیرنقدی بمنظور عمران و آبادانی کشور، فعالیت خود را آغاز نموده است.

این سامانه توانایی دسته بندی نیازهای مختلف مردم در شرایط بحران، خوشه بندی خیرین، چگونگی ارائه پرداخت نذورات نقدی و غیرنقدی، ارائه گزارش شفاف از سیر مراحل هزینه کرد وجوهات نقدی را برای پیگیری های مستمر در خود جای داده است.

این سامانه بمنظور ایجاد پایگاه عمران اجتماعی در سراسر کشور با هدف ساماندهی خیرین، نقاط آسیب دیده، نیازهای مردمی و انسجام سازمان ها، نهادها و گروه های جهادی بنیانگذاری گردیده است.