عشق به حسین (ع) جغرافیا نمی‌شناسد/ همه جا خادم‌الحسینیم

مشهد ـ امسال که کرونا باعث شده تا موکب داران نتوانند به زائران اربعین خدمت کنند، فعالیت موکب ها در قالبی متفاوت ارائه می شود؛ این بار محل خدمت به روستاها و حاشیه شهر منتقل شده است.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: فریبا عباسی؛ شیوع کرونا باعث شده تا عاشقان حسینی نتوانند همچون سال‌های گذشته در مسیر حرکت زائران اربعین حضور یافته و به آنها خدمت کنند از همین رو، موکب‌داران در قالبی متفاوت به مردم خدمت می‌کنند.

عشق و شور حسینی محدود به جغرافیایی خاص نمی‌شود و حال که مسیر پیاده روی اربعین به دلیل شیوع کرونا بسته است، این عشق در مسیری دیگر جلوه گر است؛ آن هم خدمت رسانی به مردم در روستاها و حاشیه شهر مشهد.

امسال به گونه‌ای دیگر خدمت می‌کنیم

توفیق ایران‌منش، مسئول موکب فاطمیه در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: موکب فاطمیه تصمیم گرفت تا امسال به شیوه دیگری به عاشقان امام حسین (ع) خدمت کند. این موکب هر ساله در این ایام در کربلا در خدمت زائران امام حسین (ع) بود، اما امسال این توفق از ما سلب شد، لذا تصمیم گرفته شد به حاشیه شهر مشهد خدمت‌رسانی کنیم.

مسئول موکب فاطمیه بیان کرد: از هفته گذشته در حاشیه شهر مشهد طرح «مهر رضوی و شور حسینی» را آغاز کردیم که در این مناطق توزیع غذا، بسته‌های معیشتی و بسته‌های بهداشتی شامل ماسک و مواد ضد عفونی‌کننده را انجام می‌دهیم.

وی، افزود: همچنین موکبی هم در باغ رضوان آستان قدس رضوی بر پا کرده‌ایم که روزانه ۳۰ هزار پرس غذا در بین زائران و مجاوران حضرت رضا (ع) توزیع می‌شود.

خدمت به نیازمندان در روستا جایگزین خدمت به زائران اربعین در کاظمین

مرتضی مومنیان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه فعالیت‌های موکب امام رضا (ع) هر ساله در کشور در ایام اربعین حسینی در کشور عراق و خدمت‌رسانی به زائران امام حسین (ع) بوده، گفت: هر ساله دو هفته مانده به ایام اربعین، موکب ما فعالیت خود را در شهر کاظمین آغاز می‌کرد، اما امسال به دلیل شرایط خاص بیماری کووید ۱۹ و محدودیت‌های اعمال شده توفیق خدمت به زائران امام حسین (ع) را نداریم.

مسئول موکب امام رضا (ع) در ادامه، اظهار کرد: امسال تصمیم گرفته شد موکب خود را روستای باز حوض علیا برقرار کنیم، لذا در این منطقه مشغول خدمت به روستاییان و عزاداران امام حسین (ع) شدیم.

وی افزود: فعالیت‌های ما شامل، فعالیت‌های عمرانی، توزیع غذا، حضور تیم پزشکی و ویزیت و دادن داروی رایگان به روستاییان توسط پزشکان متخصص و فوق تخصص، خدمات آموزشی و مسائل فرهنگی می‌شود.

مومنیان، اظهار کرد: فعالیت خود را در این منطقه از چند روز پیش آغاز کرده‌ایم و تا روز اربعین این فعالیت‌ها ادامه خواهد داشت و بعد از این ایام هم قرار است در مباحث عمرانی همکاری لازم را در طول سال با روستاییان ادامه دهیم. همچنین در این ایام مراسم عزاداری و سینه‌زنی همراه با سخنرانی در مسجد روستا برقرار است.

اصغر کدخدایی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه فعالیت موکب «عاشقان ولایت» از سال ۹۵ آغاز شده، است: موکب ما فعالیت خود را در قالب کارهای جهادی آغاز کرد و به کارهای عمرانی در مناطق محروم می‌پرداخت.

مسئول موکب «عاشقان ولایت»، بیان کرد: موکب ما در سال ۹۶ فعالیت خود را در خدمت‌رسانی به زائرین امام حسین (ع) و در شهر کاظمین آغاز کرد. لذا هر ساله در ایام اربعین فرصت خدمت‌رسانی به زائرین امام حسین (ع) را داشتیم، علاوه بر این در سال گذشته موکب ما در بلایای طبیعی شامل، سیل و زلزله فعالیت داشت و خادمان موکب در جمع‌آوری اقلام غذایی و دارویی و اعزام نیرو به این مناطق مشارکت داشتند.

کمک‌های مومنانه در مناطق محروم

وی در ادامه، گفت: امسال با توجه به شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا، توفیق خدمت به زائرین امام حسین (ع) را نداریم، لذا طبق دستور حضرت آقا تصمیم گرفته شد، موکب در بحث کمک‌های مومنانه در مناطق محروم ورود پیدا کند، از همین‌رو در این ایام در مناطق محروم شهر مشهد حضور پیدا کردیم. موکب ما از چند روز پیش فعالیت خود را در روستای زین‌الدین مشهد آغاز کرده و فعالیت‌هایی شامل بحث‌های فرهنگی، عمرانی و طبخ غذا را انجام می‌دهیم.

کدخدایی با اشاره به اینکه فعالیت‌های ما در ایام بعد از اربعین هم در این روستا ادامه خواهد داشت، بیان کرد: فعالیت‌های ما در مباحث عمرانی، فرهنگی، اطعام و توزیع بسته‌های معیشتی و بهداشتی تا اربعین سال بعد تداوم خواهد داشت.

حضور عاشقان حسینی در خدمت رسانی به نیازمندان به دلیل شیوع کرونا و جایگزینی اقدامات جهادی بیانگر آن است که هر جا نیاز باشد حضور دارند؛ یک بار خدمت به زائران پیاده اربعین و در زمانی دیگر خدمت به نیازمندان.

امید که سال آینده با ریشه کن شدن ویروس کرونا مسیر اربعین برای عاشقان حسینی باز باشد و عرض ارادت‌ها در مسیر عشق مثل سال‌های گذشته جاری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *